National Junior League - National Cadet League

National Junior League:

The Draycott & Long Eaton Table Tennis Club runs a number of teams in the West Midlands National Junior League hosted at Wood Green Academy Wednesbury.
The Club provides the opportunity for its Junior Squad members who show a commitment to the sport and are of a suitable standard to compete in this event which gives players sometimes their first taste of team competition. The Club has had considerable success since entering the event in the 2009 /2010 season where teams of 3 play 5 team matches on 4 Saturdays throughout the season.

National Junior League Honours:                          
2011     Div.1      Winners                                                   
2012     Div.1      Winners
2012     Div.3      Winners                               
2013     Div.3      Winners
2014     Div.1      Winners
2014     Div.3      Winners
2018     Div.1      Winners 


Squad - Season 2019 / 2020
Fred Jones
Noah Van Hoorebeek
James Harvey
Alex Horsley
Ben McHoul
Akos Sarusi-Kiss
Bethany Wootton
Sasha Withers
Jasmin Coker 
Inara Ahmed
Eniko Sarusi-Kiss
Lucy  Bridle
 

National Cadet League:

The Draycott & Long Eaton Table Tennis Club runs a number of teams in South Yorkshire & Derbyshire hosted by English Institute of Sport (EIS) Shefield
The Club provides the opportunity for its Junior Squad members who show a commitment to the sport and are of a suitable standard to compete in this event which gives players sometimes there first taste of team competition. The Club has had considerable success since entering the event in the 2009 /2010 season where teams of 3 play 5 team matches on 4 Sundays throughout the season.

National Cadet League Honours:                         
2010     Div.3      Winners                                                   
2011     Div.2      Winners
2014     Div.1      Winners                               
2014     Div.2      Winners
2014     Div.4      Winners
2015     Div.2      Winners
2015     Div.3      Winners
2018     Div.1      Winners 
2019     Div.1      Winners
2019     Div.2      Winners


Squad - Season 2019 / 2020
Fred Jones
Noah Van Hoorebeek 
Akos Sarusi-Kiss
Nathaniel Choudhury
Dylan Ufton
Dominic Withers
Sasha Withers
Jasmin Coker
Eniko Sarusi-Kiss 
Inara Ahmed 
Naomi Coker
Melissa Withers 
Millie Noble
Lucy Bridle